VIDEO FEST 2010

JURIA E VIDEO FESTIT 2010 DHE NOMINIMET

Edhe ketë vit Video Festi Muzikor do të organizohet nga Instituti për Kulturë dhe
Sport – INKUS, dhe do të mbahet me 31 Maj 2010.
Video Festi Muzikor 2010 mbështetet nga: Marigona Residence, ProCredit Bank,
Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Komuna e Prishtinës, Techno Market,
EBC Company, Kerasan, Vitaminka, , Kolegji Victory, GEKOS.

Bordi organizativ i VFM`10, edhe këtë vit, ka vendosur që në juri profesionale
për përzgjedhjen e video spoteve më të mira të ftojë përfaqësues të video
produksioneve sikurse edhe njerëz profesionistë edhe nga të gjitha mediat vizuele
nacionale.
Të ftuar në juri ishin produksionet : Pixels, Entermedia, Video - Art, Art Fabe,
Pulla, Aleksandar, BMA, Ajo Pictures, Fabrika, KONE, pastaj të gjitha
TV nacionale dhe profesionist nga fusha te ndryshme.

Juria e VFM`10 është e përbërë nga:
Kryetarë jurie: Fatmir Bajrami – Kameraman - RTK
Agron Vula – Drejtor i Produksionit -  RTV21
Arben Shala – Montazher - KTV
Burbuqe Berisha – Regjisore
Ekran Dobërcani – Manager - KONE
Leutrim Blakaj – Drejtor Executiv - Entermedia
Gazmend Avdiu – Kameraman- Pixels
Marjan Ogenovski – Regjisor - Fabrika
Jetmir Grezda –  Producent - Pulla
Ujkan Hysaj – Regjisor - Ajo Pictures

Për kategorinë Best Styling është përzgjedhur një juri e veçantë e cila është
përbërë nga:
Xheralldina Rexhepi
Blerina Kllokoqi Rugova
Valdrin Sahiti

Nominimet sipas kategorive:

Video Spoti më i mirë

Nora Istrefi - Dy shoke

Kthjellu ft. Flori – S'te fal

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Skillz – VIP


Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve

Andosi - Vetem nje ender

Da Ghost - Majt, Djatht

Alban Skenderaj - This is your day

Korab Shaqiri - Flet ky qytet


Video Spoti më i mirë në konkurrencën
e Femrave

Elvana Gjata - Hi tech

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Eliza Hoxha - Deshperimi

Nora Istrefi - Dy shoke


Video Spoti më i mirë në konkurrencën
e Grupeve

Zig Zag Orkestra - Jorgjica

Skillz – VIP

Kthjellu ft. Flori – S'te fal

Da ligs ft. Don Arbas - Qoj nalt


Video Spoti më i mirë në konkurrencën
Best New Artist

GT - Bone si une

Venera Imeri - Akrepat mi ke ndal

Yllka Deliu - Emer e femer

Blertina Shabani - 1000 Pranvera


Video Spoti më i mirë i
zhanrit i Pop Folk

Adelina Ismaili - Trialb

Korab Jetishi - Zemra me vdes

Aferdita Dreshaj - Per ty dridhem

Ermal Fejzullahu - Sa net pa gjume


Video Spoti mëi mirë i zhanrit POP

Bubulina Krasniqi - Elementi I 5ste

Eliza Hoxha - Deshperimi

Miriam Cani - Mos me ndal

Nora Istrefi - Dy shoke


Video Spoti më i mirë i zhanrit
Rap Hip-Hop

Da Ghost - Majt Djatht

Dj Blunt ft Real 1 - Biznis

Skillz - VIP

Da ligs ft. Don Arbas - Coj nalt


  Video Spoti më i mirë i zhanrit Rock

Andos - Vetem nje ender

Kthjellu ft. Flori – S'te fal

Alban Skenderaj - This is your day

Garazhat e bardha ft. Blinera - Vertet


Video Spoti më i mirë në konkurrëncën RnB

Tuna ft. Vig Popa - E boj nxet

Elvana Gjata - Hi tech

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Blero ft. MC Kresha & Snoopa - Higher


Video Spoti me Regjinë më të mirë

Zig Zag Orkestra - Jorgjica

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Dj Blunt ft. Real 1 & Big D - Biznis

Skillz - VIP


Video Spoti me Montazhin më të mirë

Dj Blunt ft. Real 1 & Big D - Biznis

Skilz – VIP

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Zig Zag Orkestra - Jorgjica


Video Spoti per Postproduksion dhe
efekte speciale

Blero ft. Snoopa & MC Kresha - Higher

Da ligs ft. Don Arbas - Coj nalt

Elvana Gjata - High tech

Nora Istrefi - Dy shoke

Yllka Deliu - Emer e femer

The Dizzies - Per shkak teje


Video Spoti më kamerën më të mirë

Kthjellu ft. Flori – S'te fal

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Alban Skenderaj - This is your day

Nora Istrefi - Dy shoke


Video Spoti me Styling më të mirë

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Leonora Jakupi - Ky eshte fundi

Vesa Luma - Edhe nje fundvit

Yllka Kuqi - E jotja Sjam


Video Spoti me Performancen më të mirë

Genta Ismajli - Si panter I zi

Adelina Ismaili - Trialb

Dafina Zeqiri - Amazing Girl

Adelina Tahiri - Manipulator


Spotet e promovuara në Televizionet nacionale
KTV, RTV21 dhe RTK, Maj 2009 – Maj 2010:

1

2po2

Ku po t'dhem

2

2po2 ft. Flori

Crazy girl

3

Adelina Berisha

Party People

4

Adelina Berisha ft. Stine

Dashuria fillon

5

Adelina Ismaili

Tribalb

6

Adelina Ismaili

Urdher I ri

7

Adelina Tahiri

Manipulator

8

Adelina Thaqi

S'dua te lesh gjurm

9

Adrian Gaxha

E brenduar

10

Adrian Gaxha ft. Snow Black

Ti tani

11

Aferdita Dreshaj

Per ty dridhem

12

Aferdita Dreshaj

Shume trafik

13

Alban Skenderaj & Miriam Cani

Let me die with you

14

Alban Skenderaj & The ring

This is your day

15

Arber Elezi

Clirimtar

16

Arbresh Hajdari & Kastro Zizo

Burre e grua

17

Armend Shabani & Mirsa Kerqeli

I/e dashuruar

18

Arta Bajrami

Mos ta nin

19

Asgje sikur dielli

Ma let pa dhimbje

20

B.F.P.

Plumbat

21

Baroot ft. Explode

The best

22

Berkani

Nje kujtim

23

Bertan Asllani

Nuk vjen parasysh

24

Bertan Asllani

Pranoje

25

Besa Beiqi

A po don

26

Besa Beiqi

Kujtoma

27

Besart Halimi

Nates nuk I dihet

28

Besi ft. F Kay

Ti me je kujtim

29

Blerina Osaj

24 7

30

Blero ft. Mc. Kresha & Snoopa

Higher

31

Blertina Shabani

1000 Pranvera

32

Blertina Shabani

Po du me kcy

33

Bubulina Krasniqi

Elementi 5

34

Capital T

Come Around

35

Capital T

Ku jon paret

36

Capital T

Supersweet

37

D.O.G ft Keepman

Ayo hello

38

Da ligs ft. Don Arbas

Qoj nalt

39

Dafina Zeqiri

Amazing Girl

40

Dafina Zeqiri

Shume larg

41

Dhurata Ahmetaj

Le ta marrin vesh

42

Diamondz

Get me higher

43

Dj zapp

Si t'ja bej

44

Dj. Blunt ft. Real 1

Miss u

45

Dj. Blunt ft. Real 1 & Big D

Biznis

46

Dj. Cimi ft. Toni

Hanny

47

Don Pizhi ft. Dritton

N' hotel tem

48

Dona & Blend

Per fajin tem

49

Edita Sopjani

Tjeter kush

50

Edona Llalloshi

Gjenerata

51

Edona Llalloshi

Thuaje me ze

52

Egzon Krasniqi

Ti s' po vjen

53

Elita Reci

Ku je

54

Eliza Hoxha

Deshprimi

55

Eliza Hoxha

Homazh per Prishtinen

56

Elvana Gjata

Hi tech

57

Elvana Gjata

Turn u on

58

Ermal Fejzullahu

Sa net pa gjum

59

Ermal Fejzullahu

T'I dua syt

60

Etno Engjujt & Lil Samee

Sexy & hot

61

Etno Engjujt ft. DJ. Flow

Shiptart e bojn ma s'miri

62

F Kay

Edhe njo

63

Faik Hondozi

Dua veq nje puthje

64

Fatime Kosumi

Ku jam

65

Fatos Ceta

Microbiology

66

Fjolla Morina

Ma thuaj sonte

67

Fortesa Sopi

Vazoja

68

Garazhat e bardha 

Shume lagt

69

Garazhat e bardha ft. Blinera

Vertet

70

Gazmend Mehmeti

Nata e fundit

71

Genta Ismaili

Si panter I zi

72

Genta Krasniqi

deri ne mengjez

73

Granit Ahmeti 

Nisu ne det

74

Granit Ahmeti & Alban Mehmeti

2 per 1

75

Greta Koci

Me fal nene

76

GT

Bone si une

77

Halime Mani

Kuptoje jeten

78

Hekuran Krasniqi ft. Legjenda& Ardit Stafa

Gjithqka mbeti n' leter

79

Iliret

Kenga e Naimit

80

Immortel ft. 2po2

Don mu bo si une

81

Irma Libohova

Tango dashurie

82

Jonida Maliqi

Vlej per ty

83

Kaltrina Selimi

Hajt

84

Kanuni

Engjulli im

85

Kaos

S'po dihet qa u bo

86

Kastro Zizo

Familja

87

Klani Shqiptar

Tripi jone

88

Kontrast ft. Besart Halimi

Emri

89

Korab Jetishi

Me ty

90

Korab Jetishi

Zemra me vdes

91

Korab Shaqiri

Flet ky qytet

92

Korab Shaqiri

Te kam gjetur

93

Kthjellu ft. Flori

S'te fal

94

Ledina Celi

Dangerous

95

Leonora Jakupi

Ky eshte fundi

96

Leonora Jakupi

Puthja jote

97

Linda Halimi

Te dua vertet

98

Llollo

Fireman

99

Machiato Band

Ma mira

100

Megi

Ti je djal qe me lendon

101

Meritol ft. Baroot

Extra

102

Mihrije Braha

Xhelozija

103

Mikja

Dy here ne jete

104

Mimoza Mustafa

Ulu ne vendin tim

105

Miriam Cani

Mos ma ndal

106

Mirsa Kerceli

Status quo

107

Naser Berisha

Kur mbetesh vete

108

New Porn 

Merlin Porno

109

New Porn ft. Rrezarta Shkurta

S' ki shmek

110

Nexhat Macula

Pavaresise

111

Nita

Dashuria e pare

112

Nora Istrefi

Dy shoke

113

Nora Istrefi

Sekret

114

Nora Istrefi

Vetem mua

115

NRG Band 

Studentja

116

NRG Band ft. Beka

Shehidja

117

Ok Fire & Monika Salihu

Hip Hop Megahit

118

Ornela Breku

Dashuri me patjeter

119

Rascom

Ngom n'beat

120

Ryva Kajtazi

Ne mendjen time

121

Ryva Kajtazi

Nuk ka vend

122

Sabit Imeri

Eja me afer

123

Sabri Fejzullahu

Ben sikur s'me do

124

Sejlan

S'kam llogari

125

Selami Kolonja

Ti me kerko

126

Shkenda Dubova

Ditlindja

127

Shkumbin Ismaili

Bindem

128

Shota Baraliu

Adonis

129

Shota Baraliu

Flm per sms

130

Shpat Kasapi 

Depresive

131

Shpat Kasapi ft. V Ton

Ti je ajo

132

Shpend Latifi

Malli

133

Sinan Vllasaliu

Vajz e klubeve te nates

134

Skillz

VIP

135

Soni Malaj

Shpirti im binjak

136

Teuta Kurti

Ty

137

The Collective

Fjalet e qiririt

138

The Dizzies

Per shkak teje

139

TNT

Mos shqiptare

140

TNT

Po me thua

141

Tuna ft. Vig Poppa

E boj nxet

142

Unit One

S'mun me m'nal

143

Valon Shehu

Ndjeje ritmi

144

Valton Krasniqi

Syte e tu

145

Valza Bajra

Vishu,vishu krejt

146

Valza ft. Don Pizhi

Super Sexy

147

Venera Imeri

Akrepat m'I ke ndale

148

Ver8

Vera e 8te

149

Vesa ft. Dj.Blunt & Real 1

Aj,ajjj Remix

150

Vesa Luma

Edhe nje fundvit

151

Vesa Luma

Amanet

152

Viona Shabani

Infarkt

153

XXL records

170208

154

Yllka  Deliu

Emer e femer

155

Yllka Kuqi

E jotja s'jam

156

Zaimina ft. Blero

Veq ti

157

Zanfina Ismaili

Je vetem ti

158

Zanfina Ismaili

Le te vdes ne buzet tua

159

Zero zero Genti

Enderr bardh e zi

160

Zig Zag Orchestra

Jorgjica